15. Helena Rezková

Povolání: OSVČ, nakladatelka, starostka Sokolské župy Podkrkonošské – Jiráskovy
*1965

Helena Rezková žije ve Vlkově u Jaroměře. Původním povoláním zootechnička se v roce 1994 úplnou náhodou vydala na dráhu novinářky v celostátním tisku, a to v Zemských novinách. Po sedmi letech se stala redaktorkou a posléze šéfredaktorkou týdeníku Radnice, který vydává město Hradec Králové. 

V roce 2009 ale založila vlastní vydavatelství a zpočátku se zaměřovala na vydávání knih o historii Hradce Králové. Postupně se dostala do širšího povědomí, a tak v posledních letech rozšiřuje svoje aktivity na celý Královéhradecký kraj, Krkonoše i vydávání knih pro děti, poezii a další publikace regionálních autorů. Některé z knih mají i celostátní dosah. Zejména u publikací z regionální historie je nejen vydavatelkou, ale také autorkou nebo spoluautorkou a fotografkou. Dosud vydala 35 knih.

Vydává též velmi oblíbené stolní kalendáře sestavené z historických pohlednic regionu, pohlednice pro obce, zpracovává například i firemní časopisy. Velkým autorským počinem bylo v roce 2018 vydání knihy Nebylo jim souzeno žít, která mapuje převážně neznámé osudy popravených a umučených členů Sokola za 2. světové války v oblasti Podkrkonoší. K této tématice se spoluautorkou Pavlínou Špatenkovou uspořádaly už na 30 besed.

Právě Sokol je další velkou láskou Heleny Rezkové. Od roku 2007 je ve vedení Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a v posledních sedmi letech i její starostkou. Pod „křídly“ tak má na 4 000 sokolů nejen z Náchodska, jejichž sokolským jednotám aktivně pomáhá. Sama je také stále aktivní cvičitelkou ve své domovské jednotě ve Vlkově.